Szybcy i wściekli 10

Wielka premiera: Szybcy i wściekli 10 – recenzja

Fani i krytycy mogą mieć różne opinie na temat momentu, w którym seria „Szybcy i wściekli” przekroczyła pewną granicę, ale istnieje tylko jedna poprawna odpowiedź: miało to miejsce, gdy Pontiac Fiero wyleciał w kosmos.

Ten lekki i łamiący prawa fizyki samochód, którego celem było zderzenie z satelitą w dziewiątym filmie, stał się symbolem tego, jak niegdyś dzielna seria ewoluowała w kierunku coraz bardziej absurdalnych i szalonych scenariuszy. Po tym wydarzeniu nie było już powrotu.

Niemniej jednak, teraz dochodzimy do dziesiątej części, która stanowi zaplanowane pożegnanie z serią filmów. „Szybcy i wściekli 10” jest na szczęście związany z ziemską grawitacją – choć czasami słabiej, trzeba przyznać – ale w pewnym sensie staje się ona swoistym obozem, jakby przesiąkniętym własnymi nadmiernymi ambicjami.

Szybcy i wściekli 10 cały film cda sięga do piątego filmu, „Szybcy i wściekli 5” z 2011 roku, aby wydobyć nową historię. W pamiętnym momencie, pięć filmów temu, Dom Toretto, grany przez Vina Diesela, rozprawił się z złoczyńcą i jego drużyną na moście w Rio de Janeiro. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że ten negatywny bohater ma syna, który przeżył, a teraz, po latach, zagraża zemstą. Tak właśnie przedstawia się fabuła tego filmu.

Szybcy i wściekli 10 cały film

Mając to na uwadze, „Szybcy i wściekli 10” jest niezwykle głupkowaty i komiczny – jak sceny ze „Wile E. Coyote”, pełne śmiesznych akrobacji wykorzystujących szalone siły przeciążenia i pozornie płonące obiekty. W filmie można dostrzec elementy „Mission: Impossible”, 007 oraz „John Wick”, jakby wszystkie te akcjiowe franczyzy w jakiś sposób się łączyły. Jednak należy ostrzec, że film nie kończy się w sposób zadowalający, a jego finał jest bardziej ryzykowny niż jakikolwiek w samej serii.

Film nie byłby tak zabawny bez udziału Jasona Momoa, który wciela się w postać syna złoczyńcy jako ekscentrycznego psychopaty, który po zabiciu kogoś oblizuje nóż i maluje paznokcie u stóp swojej ofiary, prezentując zwłoki na szalonej imprezie w ogrodzie. „Nigdy nie zgadzaj się na śmierć, gdy należy się cierpienie” – mówi.

Jest to połowa Joaquina Phoenixa z „Jokera” i połowa Jacka Sparrowa z „Piratów z Karaibów”. Momoa ma skłonność do planowania eksplozji, a następnie stania na wysokim miejscu i rozkładania ramion szeroko, jak Chrystus Odkupiciel, gdy uderza fala uderzeniowa. Film traci na wartości, gdy go nie ma.

Momoa jest częścią znanej taktyki franczyzy, która polega na gromadzeniu coraz większej liczby gwiazd przy niewystarczającej ilości pracy – tym razem dołączają również Brie Larson, Alana Ritchsona, Danielę Melchior i Ritę Moreno. Są nawet cameo Pete’a Davidsona.

Jest tu więcej niż stałych bywalców, takich jak Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Chris „Ludacris” Bridges, Jordana Brewster, John Cena, Jason Statham, Charlize Theron, Sung Kang, Scott Eastwood i Helen Mirren, których próba powrotu do klasy robotniczej jest komediowa. To jest samochód cyrkowy pełen talentów. Plakat promujący film zawiera 14 postaci, podobnie jak w filmie „Avengers”.

W centrum uwagi zawsze jest Vin Diesel bez rękawów, który wciąż okazuje się naprawdę słabym aktorem, który przeszedł tylko seminarium „Brooding 101” w szkole teatralnej. Twórcy filmu zazwyczaj umieszczają go przed ścianą z rodzimymi fotografiami, a on patrzy na nie z intensywnością. „Troszczę się tylko o ochronę ludzi, których kocham” – burczy.

Rodzina – jak dobrze wiemy, jeśli jesteśmy fanami serii – jest zawsze w centrum, to raczej gotycka koncepcja więzi krwi o wartości zerowej, wyjaśniona dialogami z opery mydlanej. Toretto musi chronić rodzinę za wszelką cenę (choć najwyraźniej zgadza się na to, żeby jego 8-letni syn pozostał pod opieką kogoś innego, gdy sam bierze udział w wyścigach dragsterów w Rio). „Wiesz, jaki jest twój problem?” drwi Momoa. „Rodzina. Nie możesz uratować wszystkich”.

jason momoa szybcy i wsciekli 10

Nowy reżyser, Louis Leterrier, na podstawie scenariusza weterana Justina Lina oraz nowicjuszy Zacha Deana i Dana Mazeau, zabiera nas w podróż z Los Angeles do Antarktydy, grożąc po drodze zniszczeniem większości Rzymu za pomocą 20-kilotonowej bomby, a kończąc film na boku tamy w Portugalii, na klifie. Trzymajcie się mocno podczas napisów końcowych, ponieważ obiecano nam jeszcze więcej megagwiazd w kolejnych częściach.

Tym razem mamy do czynienia z dwoma brutalnymi walkami wręcz, samochodem, który niszczy dwa helikoptery i ruchem ulicznym w godzinach szczytu, samochodami-pułapkami, zdalnie sterowanymi pojazdami (zarówno dużymi, jak i małymi), pojazdami unoszącymi się w powietrzu jak łososie oraz samolotem, który zrzuca podrasowany bolid na autostradę.

Przywrócenie scen z „Szybcy i wściekli 5” oznacza subtelne zadanie powrotu do Paula Walkera, weterana serii, który zmarł w 2013 roku. W „Szybcy i wściekli 10” pojawiają się stare ujęcia Walkera, gdy film odtwarza wydarzenia na moście w Rio. Jest to wykonane z szacunkiem i oziębłością. Miłym akcentem jest również udział córki Walkera, Meadow, w roli stewardesy.

Z jedną nogą w przeszłości, drugą w przyszłości i gazem wciśniętym do dechy, „Szybcy i wściekli 10” to czyste szaleństwo kinowe. Czy to było zbyt wiele efektów specjalnych? Och, przepraszam, czy oczekujesz logiki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *