Miłość na nowo cda

Miłość na nowo: Czy Céline Dion roztopi twoje serce na dużym ekranie?

Céline Dion, francusko-kanadyjska piosenkarka uznawana za królową mocnych ballad, posiada talent, który potrafi roztapiać najtwardsze serca. Jest niezwykle ekspresyjna, nieobojętna na granice dobrego smaku. Jest również niezwykle szczera, autentyczna i oddana swojej muzyce w takim stopniu, że skrajna tandeta staje się zabawna.

Tak właśnie można opisać główny wątek filmu Miłość na nowo, ekranowej adaptacji niemieckiej powieści „Text For You” autorstwa Sophie Cramer. Produkcja ta zawiera powracającą miłość w hołdzie dla Céline, a w rolach głównych występują Priyanka Chopra Jonas i Sam Heughan z serialu „Outlander”. Jest to również pierwsza filmowa rola 55-letniej piosenkarki, która pełniła również funkcję producenta wykonawczego. To właśnie Dion odpowiada za 80% komediowego charakteru filmu oraz większość jego uroku.

Jednak film, napisany i wyreżyserowany przez Jima Strouse’a („The Incredible Jessica James”), ma pewne trudności, ponieważ większość historii koncentruje się na dwóch słabo zarysowanych postaciach w bardzo nietypowej sytuacji, choć jednej, która jest dojrzała pod względem emocjonalnym. Poznajemy Mirę (grana przez Choprę Jonas), która jest głęboko zakochana w swoim chłopaku Johnie (Arinzé Kene) i pracuje nad kolejną ilustracją do książki dla dzieci. Niestety, jej świat się zawala, gdy świadkiem jest śmierci Johna w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę. Strouse stara się uchwycić reakcję Chopry Jonas, trzymając kamerę na jej twarzy, ale to trochę za dużo i nie w stylu Céline.

Historia rozwija się, choć delikatnie mówiąc, i mimo kilku wrażliwych momentów, które ukazują rozdartą naturę i pierwotne instynkty żalu Miry (na przykład próby wyciągnięcia choćby zapachu związanych z Johnem przedmiotów), film nigdy prawdziwie nie wydobywa emocji z tej sytuacji. Po dwóch latach od straty, Mira musi jednak iść do przodu. Namówiona przez swoją wesołą młodszą siostrę Suzy (Sofia Barclay, która dodaje reszcie komediowego luzu w wykonaniu Diona), Mira postanawia wrócić do miasta i wychodzić z domu. Spotyka tam brata Hammila z Midtown, grane przez prawdziwego męża Chopry Jonas, Nicka Jonasa. Aby uporać się z emocjami, Mira zaczyna wysyłać wiadomości tekstowe ze swoimi surowymi uczuciami na stary numer Johna, który teraz należy do Roba Burnsa (Heughan), ponurego krytyka muzycznego, który nie może się pozbierać po zerwanym zaręczynach.

Miłość na nowo to film, który przyciąga przede wszystkim dzięki udziałowi Céline Dion. Jej konserwatywna komedia stanowi większość uroku produkcji, która w dużej mierze koncentruje się na romantycznym wątku między Mirą a Robem. Chociaż film ma pewne wady związane z niedostatecznie rozwiniętymi postaciami i nietrafionymi momentami, to jednak fani Dion mogą czerpać przyjemność z jej występu na dużym ekranie. Miłość na nowo to produkcja, która daje szansę zobaczenia piosenkarki w nieco innej roli niż dotychczas.

W filmie Miłość na nowo cda dwie rzeczy przełamują lodowatość Roba (w tej roli Sam Heughan): rozdzierające serce wiadomości tekstowe od tajemniczej osoby, która z czasem okazuje się być cudowną Mirą (Priyanka Chopra Jonas), oraz zadanie opisania samej Céline Dion, która wyrusza w swoją pierwszą trasę koncertową od śmierci swojego męża i menedżera, Réné Angélila, który przegrał walkę z rakiem. Pierwsza z tych dwóch rzeczy jest poruszającym elementem, który można uznać za dość realistyczny, biorąc pod uwagę niespodziewany przebieg wydarzeń. Choć, trzeba przyznać, że porównanie miłości Roba do nieznajomego w jednostronnym związku tekstowym do zakochania się w jej dużo starszym menadżerze w przeddzień Konkursu Piosenki Eurowizji, jak to przedstawia Céline w jednej ze scen, jest wyjątkowo dziwaczne i wykracza poza logikę. Jednak ta druga rzecz, czyli wątek z Céline Dion, stanowi świetną konfigurację, umożliwiającą wgląd w jej prawdziwe piosenki, teledyski oraz ikonografię, a także obserwowanie, jak Dion wciela się w postać, która zamienia każde wywiadowanie w terapeutyczną sesję.

Céline ma wiele do powiedzenia na temat szaleńczej miłości, chociaż interpretacja Roba nigdy nie wydaje się trafna; jego zabiegi, aby zdobyć uwagę Miry, poprzez potajemne czytanie jej wiadomości skierowanych do zmarłego chłopaka, są trudne do zaakceptowania. Céline słusznie zauważa, że to duży problem. Priyanka Chopra Jonas i Sam Heughan mają wystarczającą chemię, a raczej profesjonalizm i doświadczenie, aby zapewnić wiarygodność dla powierzchownych przekomarzań między swoimi postaciami, które wydają się realistyczne w kontekście filmu. Jednak to tylko Dion potrafi dostarczyć tę kombinację sera, kampu, beztroskiej powagi i przesadnego sentymentalizmu. Dla innych aktorów wydaje się to trudne i nieco krępujące, tak jak wtedy, gdy Heughan bez koszulki śpiewa „It’s All Coming Back to Me Now” pod prysznicem, czy gdy Chopra Jonas flirtuje w stylu Roba za pomocą podstawowego języka ciała (koszykówka).

Film Miłość na nowo wywołuje prawdziwe emocje, trudno się nie wzruszyć, oglądając Mirę, jak czyta stare wiadomości tekstowe od Johna przy dźwiękach muzyki Diona. Film oferuje też kilka niespodzianek dla fanów piosenkarki, takie jak ujęcie, w którym Céline uroniła pojedynczą łzę, wyglądająca wzruszona, chwila, w której Dion śpiewa rozmawiając, oraz szansa na wypowiedzenie słów „OK, Panie Majtki” i nadanie im sensu w kontekście filmu. Miłość na nowo należy docenić przede wszystkim za możliwość zobaczenia Céline Dion w nieco innej roli, niż jesteśmy przyzwyczajeni.

Podsumowując, Miłość na nowo to produkcja, która dostarcza emocji i muzyki. Choć jako romantyczna komedia ma swoje wady, spotyka się z gwałtownymi reakcjami i konsekwentnie utrudnia obecność tekstu o tandetnym wyglądzie na ekranie (w tym momencie wolałbym czytać przez czyjeś ramię). Nie można jednak zapominać, że film ten ma swoje momenty, w których sprawia, że czujemy. Może nie można go nazwać doskonałym, ale to nie znaczy, że nie warto go obejrzeć.

Miłość na nowo cały film jest obecnie grany w kinach w USA, a w Wielkiej Brytanii miał swoją premierę 12 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *